Egypt byl založen kolem řeky Nil. Starověcí Egypťané věřili, že vody Nilu pocházejí z prastarého oceánu Nun. Z tohoto oceánu podle nich vzešel život sám. Díky Nilu se vyprahlá poušť proměňovala v pozemský ráj. Starověcí Egypťané řeku Nil využívali k nejrůznějším činnostem. Rybařili a plavili se po řece nebo přepravovali ohromné náklady na lodích.
Každý rok se Nil vylil do přilehlého okolí a způsobil rozsáhlé záplavy, které zůrodňovali půdu tak moc, že mohla vzniknout velmi vyspělá říše, která neměla obdoby. Nil je nejdelší řekou Afriky a historicky byla považována za nejdelší řeku na světě.
Nil se skládá ze dvou hlavních toků - Bílého Nil a Modrého Nilu. Bílý Nil je považován za horní tok a primární proud samotného Nilu. Modrý Nil je však zdrojem většiny vody, která obsahuje 80 % vody a bahna. Bílý Nil je delší a vzniká v oblasti Velkých jezer ve střední Africe, přičemž nejvzdálenější zdroj je stále neurčený, ale nachází se buď ve Rwandě nebo v Burundi.
A jak to bylo s Egyptem?
Zhruba mezi lety 3100 - 2700 pře Kristem vzniklo zformování nejstaršího egyptského státu - Horního a Dolního Egypta. Administrativním centrem sjednocených zemí bylo město Mennofer. V tomto období vládly 1. a 2. dynastie a nastal rozmach v podnikání plaveb za obchodem, zlatem a otroky.
V Egyptě vládli Faraoni, kteří představovali božskou bytost. Byli považování za vtělené bohy na zemi. Jejich moc byla neomezená a byla jim prokazována úcta, respekt.
Kdo to byl Džoser, Cheops, Imhotep? Kde a kdy bylo založeno Město Mrtvých a mnoho dalšího se dozvíte na tajemné pouti za poznáním.
Comments