Jídlo ne/jídlo aneb peklo na talíři některých táborů.
- DT Fáborek
- 26. 7. 2020
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 28. 7. 2020
Strava je nedílnou součástí života. Ano, jsou lidé, kteří nejí dny, někdy týdny a měsíce. Případů, kdy někdo nejí vůbec, je pár, mnohem více je případů, kdy člověk jí špatně a nezdravě.
To, co si většina lidí hodí na talíř nebo do auta u okénka rychlého občerstvení, je až s podivem.
I my se samozřejmě někdy napápneme v KáEfku či Mekáči, ale co si budeme povídat. Taková jídla zdravá fakt nejsou a obdobné stravování je životu nebezpečné, hlavně ve veliké míře a rozhodně nepatří na tábor.
Strava na dětském táboře
To je téma samo o sobě. Vzhledem k tomu, že máme bohaté zkušenosti z různých dětských táborů či soustředění, máme i možnost se podílet na kvalitním a vyváženém jídelníčku pro vaše drahé ratolesti.
Jsme v kontaktu s výživovými poradci a nutričními terapeuty, kteří pro nás v tuto chvíli sestavují zdravý jídelníček pro příjemně strávený tábor.
Jak jsme psali výše, po zkušenostech z některých "ozdravných" pobytů, kdy bylo na programu hlavně bílé pečivo, tuna mouky v každém jídle a další tuny knedlíků, jsme dospěli k názoru, že to celé chceme pojmout trochu jinak. Není nic horšího, než přecpané a nafouklé bříško čímsi jménem "UHO" bez alespoň mizivé výživové hodnoty.
Když se to celé smíchá s nekontrolovaným pojídáním sladkostí a jiných pamlsků, sladkých limonád apod., velmi často dochází k průjmům či zácpám. Děti pak místo pobytu v krásné přírodě leží na chatičce či izolaci s bolestí bříška.
Co chceme mít na našem táboře?
Zelenina a ovoce - v dostatečné míře a v dostatečném množství. Rajče velikosti jahody svačinu nezachrání.
Zdravé snídaně - pečivu se úplně nevyhneme, nicméně bílé rohlíky či bílé toastové chleby u nás úplně nehledejte. V případě, že už nějaké pečivo bude, dbáme na kvalitu surovin a typ mouky, ze které je pečivo upečeno. Snídaně se dají dělat různě a ne nadarmo se říká: "Snídaně je základ", proto se můžeme těšit kvalitním produktům, ze kterých nebude nikomu těžko.
Lupínky a cereálie - opět záleží na kvalitě. Dvacetikilový pytel cereálií z velkoobchodu za sto korun opět nebereme.
Dostatek vitamínů a správná výživová hodnota - opět to vše souvisí s výběrem surovin, ze kterých pak náš kuchtík uvaří nějakou ňaminu. Vařit pro desítky či stovky strávníků není jednoduché, ale my z kvality slevit nehodláme. Ono vše zahustit moukou či něčím neurčité vůně, tvaru a barvy není naše cesta.
Luštěniny a oříšky - velmi zdravé zobání plné energie. Co si budeme povídat, kdy jste si dali kvalitní oříšky či skvělý hrášek, čočku apod.?

Co na táboře nechceme?
Bílé pečivo - to je i podle nejnovějších výzkumů jedna z příčin nejrůznějších alergií
Knedlíky xkrát týdně - domácí knedlík je sice ňamina např. ke svíčkové či k vepřovému, ale mít ho obden, jen kvůli šetření nákladů, není naše cesta
UHO - typická česká specialita netypických barev, vůně a chuti. Také tekutina podobná omáčce, kterou se zalije jak rýže či knedlík, nedejbože těstoviny.
Sladkosti od A do Z - asi nezabráníme tomu, co si děti přivezou na tábor, co jim rodiče zabalí do batohů apod. Chápeme i to, že děti jsou zvyklé na čokošku či hektolitry koly. Nicméně jak se říká, všeho s mírou. Zde bychom chtěli apelovat na rodiče, aby si rozmysleli, co dětem přibalí do kufru. Zkuste jim nakoupit nějaké kvalitní sušenky s dobrou výživovou hodnotou a minimem cukru.
I když si budou děti moci nějaký ten pamlsek u nás na táboře koupit, budeme dbát na to, v jakém množství bude dostupné pro jednotlivce a na to, z jakých surovin bude. Nečekejte u nás sušenky dovezené na trajektu za pět korun kus.
V případě, že vás napadne, jak stravu na táboře mít co nejpestřejší, určitě nám napište na e-mail. Rádi vaše doporučení prodiskutujeme s našimi výživovými poradci.
A o čem bude další článek?
V dalším článku se budeme věnovat tomu, jak správně připravit táborák a užít si u něj kopu srandy za doprovodu kytar a jiných nástrojů.
Ps.: i buřty vybíráme od kvalitních dodavatelů. Ano, je to sice dražší, ale za to lepší cesta.
Comments