Rizika na táborech jsou běžná jako při jakékoliv jiné akci, aktivitě apod. Jak je eliminovat?
Na to se zaměříme v následujícím příspěvku na našem nově vzniklém blogu.
KVALITNÍ PŘÍPRAVA
Je velmi důležité se zaměřit na kvalitní přípravu celého týmu vedoucích a vedení jednotlivých běhů.
Našim cílem je celý tým připravit na průběh tábora, jak nejlépe to umíme. Příprava probíhá zejména tak, že náš celý tým se pravidelně školí v teambuildingových aktivitách, v jejich zadávání a organizování. Tým je velmi důkladně školen i v první pomoci a v postupu ošetření nejčastějších úrazů.
Dále jsou všichni účastníci školeni pro zvládání krizových situacích, které mohou nastat v průběhu tábora.
Tým DT Fáborek se mimo jiné skládá z kvalitních zdravotníků, sportovních vedoucích, trenérů a instruktorů nejrůznějšího zaměření.
Příprava probíhá v rámci víkendových přípravných soustředění, kde je pro všechny členy týmu účast povinná. Na těchto soustředěních probíhají výše jmenovaná školení, včetně účasti psychologa a krizového interventa.
Je třeba zdůraznit, že tyto přípravné víkendy neslouží ke zvelebování areálu či okolí tábora, jako tomu bývá na mnoha různých táborech v České republice. Pro přípravy běhu, programu a úpravy areálu slouží jiné termíny a jsou zcela dobrovolné a nezávislé na kvalitním školení našeho týmu.
RIZIKA NA TÁBOŘE
Úrazy - těm bohužel nemůžeme zcela zamezit ani je vymýtit. Úrazy vznikají všude, nezávisle na tom, zda jde o tábor či ne. My se snažíme toto riziko eliminovat v co největší míře. To spočívá zejména ve vhodné volbě programu a bojovek, kde například nedochází k fyzickému kontaktu soupeřů z jednotlivých oddílů, nehází se předměty jako jsou šišky, kamení, větve a další nejrůznější předměty, které by mohly zvýšit riziko úrazu.
Tím, že naši oddíláci jsou po celý den (od budíčku do večerky) u oddílu a neustále se věnují dětem, opět snižujeme riziko úrazů.
Celý oddíl je vždy pohromadě včetně oddíláka, který o děti neustále pečuje a stará se o ně jako o vlastní. Ruku na srdce, oddílák je po dobu tábora něco jako druhý rodič, a proto k nim musí tak přistupovat.
Koupání, plavání či vodácké aktivity na lodích - co si budeme povídat, hrátky ve vodě či na loďkách jsou jedny z nejrizikovějších aktivit vůbec. Voda k létu ale patří asi jako noc ke dni, a proto by bylo špatné jí z důvodu bezpečnosti zcela vyřadit z programu. Máme ale přísná pravidla fungování oddíláka u vody. Děti z jednotlivých oddílů chodí do vody po menších skupinkách tak, aby je oddílák mohl bezpečně hlídat. Oddílák musí být vždy ve vodě s dětmi, mít stále přehled a neustále je musí přepočítávat. Jakmile chce jít oddílák případně děti pod jeho dozorem z vody, může děti poslat na břeh, sám ale opouští vodu jako poslední. Dále není možné, aby byl oddílák ve vodě například s mobilem v ruce či chatoval přes chytré hodinky. Chvilka nepozornosti totiž může způsobit nevratné následky. Skoky dětí do vody či jiný rizikovější pohyb ve vodě, jako je například potápění, jsou zakázány.
Zdravotní rizika - zde je velmi důležitá spolupráce s rodiči. Rodiče totiž musí pravdivě a zcela kompletně vyplnit informace o zdravotním stavu či zdravotních omezení své ratolesti do přihlášky. Tyto informace obdrží náš zdravotnický tým, který si i po příjezdu dětí na tábor od rodičů převezme různé léky, vitamíny, inhalátory (např. na astma) atd. Ty jsou pak k dispozici právě u našich zdravotníků. Po konzultaci s rodiči mohou být některé léky v držení dětí. Všichni oddíláci obdrží seznam svých dětí, včetně jejich omezení či např. alergií, a ten si nastudují ještě před převzetím dětí od rodičů. Při samotném přebírání dětí od rodičů si znovu ověří, zda rodiče uvedli všechna omezení do přihlášky, a zda vše platí, jak bylo uvedeno. Všichni vedoucí jsou připraveni na nejrůznější zdravotní omezení dětí a dle toho volí vhodnou formu programu pro děti.
Zdravotníci jsou vždy bezprostředně informováni o zdravotních komplikacích dětí, aby je mohli řešit co nejrychleji a bez zbytečného odkladu, buď v rámci zdravotnického vybavení tábora či převezením dětí na odborné vyšetření do nejbližšího zdravotnického zařízení.
Rizika šikany - ano, je to tak a bohužel v některých kolektivech se tento jev vyskytuje. Jak na to?
Je to především o včasném odhalení a vytipování potenciálního cíle šikany. To spočívá právě v kvalitním školení týmu oddíláků a jejich následné práci s oddílem. Je třeba odhalit i některé znaky tohoto nežádoucího chování a tím i zabránit případným gradacím. Chceme, aby si tábor užili všechny děti bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání či osobnostních předpokladů.
Právě tématu odhalení šikany či zabránění vzniku slouží školení o několikahodinové dotaci.
Alkohol, drogy a předčasná sexuální aktivita - bohužel i na tyto nežádoucí jevy se musí v dnešní době brát zřetel. Občas se stane, že někteří táborníci přivezou na dětský tábor "vybavení", které se neslučuje s pořádáním DĚTSKÉHO tábora a s táborovým řádem. Látky jako alkohol, cigarety a nedejbože drogy jsou striktně zakázány a v případě, že je některé z dětí přiveze či zkonzumuje, budeme nuceni uvědomit příslušné orgány a rodiče.
Táborová láska vzniká velmi rychle a je hezké vidět zamilované táborníky, může se z toho vyklubat láska na celý život. Nicméně vše má své meze, a proto striktně řešíme i to, aby náhlé láskyplné vzplanutí nepřerostlo v aktivity, které i ze zákona mohou praktikovat pouze dospělí lidé. Jedná se o DĚTSKÝ tábor, a proto důrazně připomínáme, že aktivity dospělých si musí nechat děti (zejm. ty starší) na později.
Oddílák či jiný pedagogický pracovník tábora - se musí chovat zodpovědně a nesmí svým fungováním ohrozit dětský kolektiv. Po celém světě se bohužel objevují případy, kdy oddílový vedoucí či jiný pedagogický pracovník nezvládl svou roli, ba naopak ji zneužil. Hlavním úkolem vedení tábora je vybrat tým kvalitních pracovníků, kteří ví, co je špatné a co ne a důkladně celý tým proškolit. Nemůže se stát, že oddílový vedoucí překročí pomyslnou čáru a svěřeným dítětem a začne jednat v rozporu s dobrými mravy a zákony České republiky. Zejména se jedná o sexuální aktivitu či fyzické tresty. Toto je nejen u nás striktně zakázáno. Vybíráme si tým lidí, které známe už léta, a spolupracujeme s nimi na nejrůznějších akcích určených pro děti, ať už se jedná o sportovní soustředění či dětské tábory a jiné aktivity. V případě, že chceme vzít do týmu někoho, kdo je nám neznámý, zajímají nás především jeho reference z předchozího působení na akcích pro děti. Ty si samozřejmě ověřujeme, abychom případně nezpůsobilého jedince včas ještě před začátkem tábora odhalili.
Opatřeních, která máme připravené pro bezproblémový průběh tábora, máme mnoho. Zde jsme sepsali jen ty nejdůležitější.
Nenechte si ujít další článek. V něm se budeme zabývat stravou dětí, což je na některých táborech kámen úrazu.
Comments